Siemens PLC S7-1200

Źródło: https://magsteron.pl/

Siemens PLC S7-1200 to rodzina swobodnie programowalnych sterowników logicznych, bazujących na modułowym systemie automatyki SIMATIC. Urządzenia te mają niewielkie wymiary, a ich zaawansowana specyfikacja pozwala na efektywne wykorzystanie z wielu aplikacji. Dostępne w Magsteronie sterowniki z serii S7-1200 sprawdzają się zarówno w prostych projektach, jak i w tych wymagających realizacji zaawansowanych algorytmów logicznych, współpracy w systemach sieciowych czy wygodnej obsługi paneli HMI.

Jak opracowany został sterownik PLC S7-1200 firmy Siemens?

PLC S7-1200 to sterownik firmy Siemens, który opracowany został w sposób zapewniający wysoką wydajność pracy przy zachowaniu kompaktowej budowy. System ten opiera się na założeniach Totally Integrated Automotion, określających optymalną wygodę i elastyczność projektowania poprzez wykorzystanie narzędzia STEP7 w oprogramowaniu TIA Portal. S7-1200 efektywnie współpracuje z panelami operatorskimi SIMATIC HMI Basic, które pozwalają na obsługę projektów za pomocą tego programu WinCC. Takie rozwiązanie przyczynia się do znaczącego zredukowania czasu opracowywania aplikacji, a jednocześnie ogranicza ponoszone koszty.

Jak działają jednostki centralne CPU?

Każda jednostka centralna sterownika posiada mikroprocesor, wejścia i wyjścia, wbudowany zasilacz, szybkie złącza do sterowania napędami oraz zintegrowany port PROFINET. Po wczytaniu programu, CPU korzysta z funkcji logicznych do monitorowania pracy urządzeń oraz sterowania nimi w ramach aplikacji. Jednostka nadzoruje poszczególne wejścia oraz wyjścia, ustawiając je zgodnie z logiką opracowaną w programie użytkownika. Funkcjonalność ta może bazować na operacjach czasowych, zliczaniu, logice boole’a, komunikacji z innymi urządzeniami inteligentnymi czy złożonych operacjach matematycznych. Interfejs PROFINET dostępny na wyposażeniu każdego CPU pozwala na komunikację sieciową. Istnieje też możliwość rozbudowy o dodatkowe protokoły, poprzez zastosowanie modułów PROFIBUS, RS485, RS232 czy GPRS.

admin