Dłuta do drewna

Dłuta do drewna są jednym z najbardziej uniwersalnych i niezbędnych narzędzi w zestawie każdego stolarza. Niezależnie od tego, czy rzeźbisz, kształtujesz, czy przycinasz drewno, dobrej jakości dłuto może zrobić różnicę w Twoim gotowym projekcie. Przy tak wielu różnych typach i rozmiarach dłut na rynku, może być trudno wiedzieć, które z nich jest odpowiednie dla Twoich potrzeb. Oto krótki przewodnik, który pomoże Ci wybrać najlepsze dłuto do drewna dla Twojego następnego projektu.

Rodzaje ostrzy

Istnieją dwa główne rodzaje ostrzy stosowanych w dłutach do drewna – proste i zakrzywione. Proste ostrza są lepsze do prac ogólnych, podczas gdy zakrzywione ostrza są lepsze do bardziej szczegółowych prac. Jeśli nie jesteś pewien, który rodzaj ostrza potrzebujesz, najlepiej kupić zestaw, który zawiera oba rodzaje.

Rodzaje trzonków

Istnieją trzy główne rodzaje trzonków stosowanych w dłutach do drewna – gniazdo, tang i ferrule. Dłuta nasadowe mają wydrążone miejsce w rękojeści, do którego pasuje ostrze. Ten typ dłuta jest bardziej wytrzymały i ma lepszą równowagę niż dłuta typu tang lub ferrule. Dłuta typu tang mają solidny metalowy pręt, który przechodzi przez całą długość uchwytu. Daje to większą wytrzymałość dłuta, ale może utrudniać jego ostrzenie. Dłuta Ferrule mają metalowy pierścień, który idzie wokół podstawy ostrza i jest przymocowany do uchwytu. Ten typ dłuta jest najbardziej wytrzymały, ale może być trudny do opanowania.

Rozmiar i długość

Dłuta do drewna występują w różnych rozmiarach i długościach. Rozmiar potrzebnego dłuta zależy od rodzaju drewna, z którym pracujesz i głębokości cięć, które musisz wykonać. Krótsze dłuta są łatwiejsze do kontrolowania, ale nie będą w stanie sięgnąć głęboko w szczeliny. Dłuższe dłuta mogą dotrzeć do głębszych miejsc, ale mogą być trudniejsze do opanowania. Zestaw dłut do drewna

admin